piątek, 31 maja 2013

Stare fotografie

Przez dwa lata udało mi się znaleść na targach kilkanaście starych zdjęć. Część z nich przedstawiam poniżej.

Zdjęcie nr 1Zdjęcie nr 2

Zdjęcie nr 3Zdjęcie nr 4

Wykonane przez Maurycego Puscha

"Maurycy Pusch (ur. 1828, zm. koniec grudnia 1901 lub początek 1902 w Warszawie) – warszawski litograf i fotograf.
W zakładzie litograficznym Adama Dzwonkowskiego (zakład istniał w latach 1859-1872) wykonał m.in. Portret Królowej Wiktorii, Portret Lorda Palmerstona, Portret Napoleona III. Współpracował z zakładem litograficznym Juliusza Volmara Flecka, w którym wykonał m.in. rycinę Portret Józefa Korzeniowskiego.

Fotografii uczył się u Józefa Giwartowskiego, właściciela pierwszego w Polsce (1841) zakładu dagerotypowego. Przewodnik warszawski informacyjno-adresowy na rok 1870 Wiktora Dzierżanowskiego wymienia Puscha już jak fotografa. W latach 1882-1892 prowadził wspólnie z Aleksandrem Karolim zakład fotograficzny przy ul. Miodowej 4 pod szyldem Karoli i Pusch - Fotografia Teatrów Rządowych w Warszawie, specjalizujący się w fotografii teatralnej, ale działający głównie jako otwarty zakład fotograficzny. Po 1892 r. prowadził zakład samodzielnie pod nazwą M. Pusch – Fotografia Teatrów w Warszawie przy ul. Miodowej 1, później Marszałkowskiej 131.

 Jest autorem licznych widoków Warszawy. Wiele jego fotografii, zwłaszcza portretów, było wzorem do drzeworytów zamieszczanych w warszawskich czasopismach. Działał społecznie, m.in. w Kasie Przezorności i Pomocy dla Fotografów."Zdjęcie nr 5


Zdjęcie nr 6


Zdjęcie nr 7


Tyły zdjęć 6 i 7
Zdjęcie nr 8
Zdjęcie nr 9

Zdjęcie nr 10 - moja perełka wśród fotografi :)Pocztówka


Na koniec pragnę dodać zdjęcia zabawek, które występują na wyżej pokazanych fotografiach :)

Wiadomość z ostatniej chwili:
 Nawiązując do tematu wpisu - właśnie dowiedziałam się, że wygrałam w konkursie fotograficznym organizowanym przez moje miasto :D Tematem było 'dziecko w obiektywie'. 
Moje zwycięskie zdjęcie :)
Modelką jest moja siostrzenica - Roksanka :)

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie starocie c:
  Gratuluję. Roksanka wyszła naprawdę uroczo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna zdjęcia! Uwielbiam ich klimat! :) Gratuluję wygranej :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Czas zatrzymany na fotografiach. Zdjęcia w czarno białym lub sepia mają swój urok i klimat.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie lubię takich starych zdjęć, bo wiem, że te osoby raczej już nie żyją. Mam świadomość, że mogły zginąć śmiercią spowodowaną przez wojnę, a to mnie smuci i przeraża.

  OdpowiedzUsuń
 5. Stare zdjęcia to mój klimat ,uwielbiam je oglądać ,pisać na ich temat ale też troszeczkę mnie przerażają wolę osobiście pocztówki najlepiej o tematyce dziecięcej bo kojarzą mi się z lalkami.Gratuluję wygrania konkursu,zdjęcie jest fantastyczne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co u Ciebie taka cisza ,jak wystawa ,czekam na relację.Pozdrawiam i życzę dużo słońca oraz wspaniałych wakacji .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Ulu! Termin wystawy został zmieniony - 28 lipca 2013r. :) Zaczęły się wakacje, więc obiecuję wrócić do blogowania. Dziękuję i wzajemnie! :)

   Usuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! ♥